Jak stworzyć dobrą aplikację, która osiągnie sukces? W dzisiejszych czasach to nie takie łatwe. Zobacz dlaczego

Posiadając już pomysł jakiego rodzaju aplikację planujemy stworzyć i w jakiem miejscu poszukiwać użytkowników, najistotniejsze to skupić swoją uwagę na jednym z ważniejszych elementów, czyli co tak faktycznie będzie ona robić? Należy zacząć od dobrego researchu, bo jeśli w tym miejscu popełnimy błędy to kolejna ich naprawa będzie bardzo droga. Jak go zrobić?

ASUS Eee Slate EP121

Autor: ASUS
Źródło: ASUS
Obecnie projektowanie aplikacji mobilnych to cięższe zadanie niż kilka lat temu. Codziennie do sklepów trafia wielka ilość nowych aplikacji, z którymi jesteśmy zmuszeni konkurować o uwagę użytkowników. Dlatego pracując nad nową aplikacją trzeba skupić się na poszukiwaniu niszy, jaka jeszcze nie do końca została zagospodarowana. Najpierw trzeba zacząć od zidentyfikowania potrzeb naszych klientów. Tworząc aplikację mobilną nie powinniśmy na nowo wymyślać sposobu rejestracji albo wyglądu profilu użytkownika, jeśli nie jest to najbardziej istotny element naszej aplikacji.

Mając już określoną grupę docelową, platformy oraz sposób w jaki powinna funkcjonować i prezentować się nasza aplikacja, można zabrać się do jej implementacji. To co odróżnia dobre projektowanie aplikacji webowych to prostota, design, intuicyjny sposób działania oraz umiejętność dostosowania się do potrzeb użytkownika. Stworzenie dobrej aplikacji wymaga skorzystania z natywnych technologii danej platformy. Rozwiązania rodzaju Adobe AIR czy Phone Gap są w stanie być szybkie na samym początku, jednakże na dłuższy okres są nieefektywne, do tego stopnia, iż ograniczają możliwości rozwoju.

Zrobienie właściwej aplikacji kosztuje i niestety tych kosztów kosztów nie można uniknąć. Za 30 tysięcy złotych nie damy rady zrobić rozbudowanej aplikacji, która będzie dostępna na wszystkie znane platformy. Prócz samego napisania aplikacji należy stworzyć grafiki, wykonać backend do jej obsługi, przeprowadzić testy oraz przygotować aplikację do publikacji. Tak działania zajmują czas. W naszym kraju niestety często oczekuje się od developerów niemożliwych działań, za bardzo małe pieniądze. Robienie oprogramowania to proces ciągły i niestety zgadanie się na stałą opłatę za zrobienie całej aplikacji zabija jej innowacyjność. Rzadko jest tak, iż aplikacja od początku będzie funkcjonować tak jak sobie wymarzymy.