Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są sprzętami takimi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze działały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki poniższym poradom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż możesz zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem.

Czy podoba Ci się opisywany artykuł? Jeżeli tak, to sprawdź poza tym szczegóły w serwisie Jak usunąć tło ze zdlęcia?, ponieważ one również mogą okazać się dla Ciebie bardzo ciekawe.

Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.

Przedstawiony będzie także docelowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz należy bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, a następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.