Aktywność w sieci wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie to niebezpieczeństwa i jak się przed nimi obronić

W ostatnim okresie coraz bardziej popularna staje się praktyka przechowywania danych w chmurze, czyli w różnych usługach online. Niestety, nie w każdej sytuacji jest to bezpieczne, gdyż nasze dane w chmurze są wystawione na niebezpieczeństwo. Można je oczywiście ochronić, więc powstają różne systemy zabezpieczeń lub systemy weryfikacji danych.

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Generalnie jednakże, nie da się uniknąć różnorodnych pułapek i słabości, a największą z nich zawsze jest człowiek. To on faktycznie stwarza największe, czasem niespodziewane ryzyko. Nie bądźmy jednak negatywnie nastawieni do takich usług, tylko z tego powodu, iż określone wady będą oddziaływać na postrzeganie bezpieczeństwa. Najistotniejsze to, ażeby osoba, która korzysta z takich usług miała pojęcie, jak są one zabezpieczone, jak funkcjonują takie zabezpieczenia, na czym polega ich rola. Musisz pamiętać o paru zasadach, jakie są niezmienne.

Pamiętaj więc, iż wszystko, co przechowujesz w internecie może zostać upublicznione. Czemu? Powód może być niezwykle błahy. Może się to stać przez twoją nieuwagę, ale również przez błędy dostawy usług, z jakich korzystasz. Ważne dokumenty, fotografie czy pozostałe materiały, jakie są dla ciebie ważne i nie powinny wpaść w niepowołane ręce, najlepiej nie publikuj w internecie . Inna istotna kwestia to hasło, które nie może być zbyt nieskomplikowane. Takie hasło nie może być zbyt łatwe, aby ktoś zbyt łatwo go nie wykradł. Korzystnie używać różnorodnych znaków i różnej wielkości liter. Kolejna ważna sprawa ma również związek z hasłami. To znaczy, że na przykład dostęp do e-maila czy do bankowości internetowej były opatrzone odmiennymi hasłami. Dzięki temu strata jednej usługi nie sprawi, że powstanie ryzyko dla danych przechowywanych w pozostałych miejscach.

Linux server

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, to niezbyt wygodne, ponieważ powinniśmy pamiętać kilka haseł. Jednak, pamiętajmy, że obecnie bezpieczeństwo jest najważniejsze, zdecydowanie ważniejsze niż nasza wygoda. Najlepszym więc sposobem jest określenie jednego hasła dla kilku mniej ważnych miejsc online i kilku bardzo dobrych haseł do najbardziej istotnych kont. Takie zagrożenia zdarzają się przy okazji różnych systemów. Czy to linux serwer a może Windows – nie ma żadnego znaczenia.