Istotne a także najważniejsze wiadomości na temat Centos Server

Czym jest centos server, inaczej Community ENTerprise Operating System? Jest to dystrybucja atrakcyjnego i znanego dziś na świecie Linuxa, która została oparta na Red Hat Enterprise Linux i rzecz jasna jest z nim definitywnie adekwatna oraz harmonijna.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
W centos server stosuje się pewny kod źródłowy, który opiera się na owym oprogramowaniu, dzięki jakiemu przypuszczalne jest stworzenie całkowicie samoistnej dystrybucji, jaka pomimo wszystko jest całkiem podobna do Red Hat Enterprise Linux. Jeżeli chodzi o rządzenie pakietami w centos to użytkowane są do tego programy YUM i programy up2date.

A jakie dostępne architektury ma centos? Między innymi należy do nich Intel i Intel Itanium, dodatkowo także IBM Mainframe oraz Power PC/32. Naturalnie to jedynie parę przykładów dostępnej architektury dla centos server – rozwiązania Tiktalik. Należałoby także nadmienić o polskich oraz zagranicznych dystrybucjach, jakie są oparte na centos. Jeśli chodzi o dystrybucje polskie to przynależy do nich Jazz Linux, jaki przedtem był zwany Aurox, pośród dystrybucji zagranicznych z pewnością znajdziemy ich lekko więcej. Są to między innymi Openfiler, SME Server, mało tego również Boston University Linux i wiele innych.

Dziś zdołamy dodatkowo wymienić urządzenia, które powstały na systemie centos, jednym z nich jest WebSense V10000 Appliance, czyli serwer filtru treści oraz układu antywirusowego oraz brama. Jest on oparty na efektywnym i oryginalnym systemie Delta, jaki charakteryzuje się posiadaniem dwóch czterordzeniowych procesów oraz także wielką, bo aż 16Gb, pamięcią RAM. Urządzenie to dodatkowo charakteryzuje się faktycznie dobrą wydajnością, jaka wynosi około 3000 połączeń na sekundę obok przepustowości 250Mbps.

Pierwsza wersja tego skutecznego systemu pozostała opublikowana w roku 2003, w zasadzie pod koniec owego roku. Z następną wersją systemu Centos mogliśmy spotkać się w roku 2004, dokładniej 19 marca, natomiast kolejna wersja ukazała się praktycznie rok potem, bo 1 marca 2005. Aktualnie bieżącą wersją systemu centos, która jest użytkowana obecnie na największą skalę jest wersja, jaka pozostała opublikowana w lipcu 2014 roku.