Na czym polega przetrzymywanie plików, w tak zwanej chmurze? Jak to wygląda oraz czy warto w taki sposób trzymać pliki?

W ostatnim czasie wciąż bardziej powszechne są sprytne rozwiązania technologiczne, jakie mają wpływ na lepsze funkcjonowanie wszystkich. Bardzo odnosi się to do funkcjonowania firm, dzięki czemu mogą one oferować wciąż lepsze usługi. Jednym z bardziej poznanych w ostatnich czasach zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, ale także infrastruktura it, są dostarczane jako usługa internetowa przy zastosowaniu luźnego modelu finansowego. Chmura taka dostarcza więc rozwiązań, dzięki którym firma posiada stałą możliwość dostosowywania technologii oraz narzędzi do obecnych potrzeb.

Pojęcie “chmury” to oczywiście metafora, jaka odnosi się do architektury oferowanych na takiej zasadzie usług. Obliczenia nie zachodzą na ekranie monitora użytkownika, są natomiast bez przerwy obsługiwane przez całą masę serwerów, które znajdują się w serwerowni dostarczyciela usługi, czyli providera. Także na nich znajduje się oprogramowanie, a użytkownik widzi jedynie jego interfejs.

cloud commputing

Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com

Na pakiet usług cloud computing, z jakich korzysta mogą się składać przeróżne serwery oferowane przez pojedynczą albo różne firmy, często jednakże komunikujące się ze sobą w pewnym stopniu. Jeszcze w większym stopniu “chmura” jest rozproszona jeśli chodzi o komputery użytkowników, na których nie są przetrzymywane dane, lecz przez jaki zagwarantowany jest do nich dostęp. Tak wiec jeśli chcielibyśmy przedstawić to graficznie, taki sposób połączeń, to faktycznie otrzymamy coś na kształt chmury. W ten sposób również możemy pokazać cały internet. Taka idea udostępniania programów jak również usług nie jest nowa, gdyż sięga tak naprawdę samych początków informatyzacji. W tamtym czasie różne obliczenia przeprowadzane były na jednostkach centralnych.

Do zapisywania oraz odczytu danych służyły stacje robocze, to znaczy terminale pozbawione często jakiejkolwiek mocy obliczeniowej.

Podnoszona w tym miejscu tematyka jest dla Ciebie godna uwagi? Jeśli tak, to wejdź do serwisu dławiki kablowe, który publikuje podobne tematy.

Kilkadziesiąt lat potem, kiedy komputery zrobiły się powszechniejsze, to bardziej względy finansów i zorganizowania pracy skłoniły użytkowników i usługodawców do zwrócenia się ku starszemu modelowi. Dzisiaj pliki w chmurze są na tyle popularne, że używa ich wciąż więcej przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Tak naprawdę trudno sobie to wyobrazić inaczej, a to tylko początek rozwoju takiej technologii.