Po co nam dysk twardy? – pogłęb swoją wiedzę o informatyce

Komputer obecnie to urządzenie tak rozpowszechnione jak sto lat temu pióro wieczne – narzędzie dziś już prawie w zaniku. Nie wiemy jakiego rodzaju narzędzi będziemy powszechnie używać w następnym stuleciu. Wiadomo jednakże, iż wymagania względem tych urządzeń rosną. Lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na wydajne komputery bardzo szybko przetwarzające dane, co w istotny sposób oddziaływa na komfort pracy.

Jednym z najbardziej istotnych jest dysk komputera – narzędzie w którym zarejestrowane są wszystkie informacje, łącznie z systemem operacyjnym. Współcześnie mamy do dyspozycji 2 odmiany tego rodzaju przyrządów: starszy dysk talerzowy oraz nowsze dyski SSD. Obydwa podejścia mają swoje wady jak też pozytywy. Trzeba zatem wiedzieć do czego potrzebny nam jest ów dysk.

dysk twardy

Autor: WD
Źródło: WD

Jeśli zależy nam na dużej pojemności, wiemy że będziemy gromadzić duże pliki, najpoprawniej byłoby zdecydować się na HDD. Z kolei jeżeli pojemność dysku ma dla nas mniejsze znaczenie, warto rozważyć zakup najnowszych technologii. Dyski SSD wyróżniają się niedużymi wymiarami oraz dużą prędkością pracy jak też znacznie większą odpornością na fizyczne uszkodzenia. Niestety, również mniejszą pojemnością. Jednakże dzisiaj w zastosowaniach biurowych ilość miejsca na dysku komputera na którym pracujemy ma coraz mniejsze przesłanie, albowiem większą część danych gromadzimy i tak na serwerach daleko od naszego biurka.

Oczywiście nawet jeśli założymy, iż nie chcemy trzymać danych w tak zwanej chmurze możemy zastosować podejście hybrydowe, to znaczy dyski SDD wykorzystać jako miejsce w którym będzie zainstalowany system operacyjny oraz inne potrzebne oprogramowanie. Natomiast efekty naszej pracy można gromadzić na dysku zewnętrznym HDD podłączonym do laptopa z pomocą kabla USB. Dyski SDD sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest cicha praca a także małe rozmiary.

Wspomniano w tym tekście o serwerach. Tajemnicze to słowo znaczy urządzenie o ogromnej pojemności do jakiego podłączone są w większości wypadków zdalnie inne komputery. Do efektywnego funkcjonowania takich urządzeń nieodzowne jest specjalistyczne oprogramowanie. Jednakowo jak w domowym komputerze mamy do wyboru oprogramowanie oparte na środowisku Windows i Linux. Należy przyznać, iż oprogramowanie typu Linux Server jest o wiele bardziej popularne przez wzgląd na jego większą elastyczność i większe bezpieczeństwo.