Jak musi być oznakowana etykieta produktów ekologicznych?

Obecnie większość społeczeństwa chce dbać o zachowanie zdrowego trybu życia. Przejawia się to w różny sposób a jednym z nich jest spożywanie zdrowego żywienia.

Idąc tym tokiem rozumowania, coraz bardziej znacząca ilość ludzi chce się interesować żywnością ekologiczną.
Oczyszczacz powietrza - airnaturel.pl

szybkozłączka

Autor: connectors distribution box
Źródło: http://www.flickr.com
kolarstwo górskie

Autor: Kimon Berlin
Źródło: http://www.flickr.com
Popyt natomiast wywołuje zwiększającą się podaż na tego typu towary. Czasem jest ich tak dużo, że ich ilość może wprawić konsumentów w lekkie zagubienie. Jest to także tym bardziej potencjalne, że wśród produktów rzeczywiście ekologicznych są również tego typu, które z ekologią naprawdę niewiele mają wspólnego. W gąszczu bardzo szerokiej oferty na rynku trzeba ich szukać na analogicznej zasadzie jak odmienne produkty: dokładnie czytając etykiety. Klienci powinni więc wykazać się dużą dawką rozwagi oraz także podejrzliwości. W praktyce prawidłowa etykieta produktów ekologicznych powinna posiadać logo unijne tego typu produkcji, numer identyfikacyjny podmiotu certyfikacyjnego, oznakowanie miejsca, w którym wyprodukowano nieprzetworzony produkt rolniczy, a z jakiego zrobiono towar finalny.
Tego typu oznakowanie jest umieszczane tuż pod wspomnianym numerem jednostki certyfikującej. Mogłoby zostać wyrażone w formie rolnictwo UE, spoza UE lub rolnictwo UE/spoza UE. Dopuszczalne jest zastąpienie określenia UE nazwą konkretnego kraju, np. rolnictwo Polska. Naturalnie jedynie wtedy, gdy wszystkie składniki zostały wyprodukowane w konkretnym kraju.

Należy mieć w pamięci, że często spotykane określenia typu „z naturalnych źródeł” wcale nie gwarantują, że dany produkt jest faktycznie ekologiczny. Gwarancją jest jedynie wymienione wcześniej oznaczenie.